Prezentacje

Web Info

Dzisiaj0
Wczoraj16
W tygodniu293
Wszystkich14480

Odwiedza nas 4 gości oraz 0 użytkowników.

Blacharz samochodowy

  

W roku szkolnym 2016/2017 uruchomiliśmy naukę bardzo poszukiwanego na rynku pracy zawodu blacharz samochodowy 721306, szczególnie dla uczniów chcących szybko rozpocząć dorosłe życie zawodowe. Po skończeniu nauki uczeń będzie umiał; ocenić stan techniczny nadwozi pojazdów samochodowych; naprawić uszkodzone nadwozia czy zabezpieczyć antykorozyjnie nadwozia pojazdów samochodowych. Będzie mógł pracować w warsztacie blacharstwa samochodowego,  będzie przygotowany do prowadzenia własnej działalności gospodarczej jako blacharz samochodowy, pracować w sklepie lub hurtowni motoryzacyjnej, w autoryzowanej stacji obsługi pojazdów jako blacharz samochodowy lub    w innych zakładach zajmujących się naprawą, w firmach produkujących elementy blacharskie, a także na wielu innych stanowiskach, gdzie potrzebna jest wiedza ogólnotechniczna.

Od roku szkolnego 2017/18 zawód (symbol 721306) zdobywasz w Branżowej Szkole Samochodowej I stopnia. Nauka trwa trzy lata. Po jej zakończeniu możesz kontynuować naukę w Branżowej Szkole Samochodowej II stopnia.

 W cyklu kształcenia, zgodnie z nowymi przepisami MEN uczeń zdobywa jedną  kwalifikację:

1 kwalifikacja – MG.24.  Naprawa uszkodzonych  nadwozi pojazdów samochodowych. Kwalifikację zdobywasz po 5 semestrze nauki (3 klasa).
Uzyskujesz tytuł zawodowy blacharz samochodowy.

Praktyczną naukę zawodu uczniowie odbywają w renomowanych warsztatach i autoryzowanych stacjach obsługi samochodów jako pracownicy młodociani, na terenie Bydgoszczy i okolic. Uczeń po znalezieniu odpowiedniego dla siebie miejsca zajęć praktycznych, zgłasza się do szkoły. Oferujemy pomoc w znalezieniu odpowiedniego warsztatu dla osób, które nie mają rozeznania dotyczącego miejsca odbywania zajęć praktycznych. Specjalistyczne zajęcia teoretyczno – praktyczne uczniowie odbywają w doskonale wyposażonych pracowniach na terenie szkoły.

Pracownik młodociany może zostać zatrudniony na podstawie umowy o pracę (zgodnie  z Kodeksem Pracy) w celu nauki i przygotowania zawodowego. Przygotowanie zawodowe pracownika polega na nauce zawodu lub przyuczeniu do wykonywania określonej pracy.

Zasady wynagradzania młodocianych w okresie przygotowania zawodowego określa  § 19 rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (Dz. U. Nr 60, z 1996 r. poz. 278 ze zmianami).

Młodociany uzyskuje prawo do urlopu wypoczynkowego z upływem:

  • 6 miesięcy od rozpoczęcia pierwszej pracy w wymiarze 12 dni,
  • 12 miesięcy - 26 dni.

W roku kalendarzowym, w którym młodociany kończy 18 lat, przysługuje mu prawo do 20 dni urlopu. W okresie ferii pracodawca jest zobowiązany do udzielenia pracownikowi młodocianemu urlopu.

W cyklu kształcenia wszyscy uczniowie przechodzą teoretyczną i praktyczną naukę jazdy uprawniające do przystąpienia do państwowego egzaminu na prawo jazdy kategorii B.

Dla zainteresowanych umożliwiamy również zdobycie prawa jazdy kategorii A